Wersja z większym kontrastem Biuletyn Informacji Publicznej ZSO w Skawinie Biuletyn Informacji Publicznej ZSO w Skawinie
Herb szkoły

„Profilaktyka na TAK!”

Zrealizowany w zeszłym roku program, pt. „Moja pierwsza wizyta u ginekologa” spotkał się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem młodzieży. Małopolski Zarząd Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża przy wsparciu finansowym powiatu krakowskiego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczestniczek, podjął się kontynuacji projektu. We wrześniu tego roku ruszył program, pt. „Profilaktyka na TAK!” skierowany tym razem na profilaktykę raka piersi i raka szyki macicy wśród uczennic szkół ponadgimnazjalnych powiatu krakowskiego.

W ramach projektu w dniu 7 października bieżącego roku odbyło się szkolenie koordynatorów szkolnych programu, w którym uczestniczyło 10 nauczycieli i pielęgniarek pracujących w szkołach powiatu krakowskiego. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Skawinie przy współpracy nauczycielek p. Anny Sławik-Mikołajskiej i p. Agnieszki Solarz zgłosił swój udział w programie. W czasie szkolenia prezentowane były treści dotyczące epidemiologii i diagnostyki chorób nowotworowych piersi oraz samobadania piersi. Poruszone zostały również zagadnienia na temat psychologii zdrowia w kontekście programów profilaktycznych. Na spotkaniu koordynatorom szkolnym zaprezentowana została także działalność Krzeszowickiego Stowarzyszenia Kobiet z Problemami Onkologicznymi „Amazonka”.

9 listopada 2010 r. w ZSO w Skawinie odbyły się zajęcia edukacyjne prowadzone przez studentów medycyny, którzy prezentowali treści na temat profilaktyki raka szyjki macicy i badań cytologicznych. W spotkaniu uczestniczyło 87 licealistek z klas I. Drugi blok tematyczny, który odbył się 29 listopada 2010 r., dotyczył wczesnego wykrywania raka piersi a udział w nim wzięło 105 uczennic z klas II i III. Instruktaż prowadzony był przez pielęgniarki i obejmował naukę samobadania piersi. Ponadto dziewczęta otrzymały przygotowane materiały edukacyjne.

Po przeprowadzeniu ankiet ewaluacyjnych wśród uczennic, możemy powiedzieć, że 91,87% dziewcząt było zadowolone z poziomu przeprowadzonych zajęć a 89,43% z nich określiło je jako przydatne. Mimo, że licealistki posiadały już pewne informacje na temat prezentowanych zagadnień, to 74,80% stwierdziło, że szkolenie podniosło poziom ich wiedzy w stopniu dobrym a nawet bardzo dobrym. Chęć uczestnictwa, w organizowanych w przyszłości, spotkaniach o pokrewnej problematyce wyraziło 96,75% badanych. Dziewczęta z chęcią uczestniczyły w projekcie a w przeprowadzonych ankietach podawały propozycje tematów, o których chciałby się dowiedzieć czegoś więcej, dlatego liczymy na to, że będą realizowane kolejne spotkania o podobnej treści.