Wersja z większym kontrastem Biuletyn Informacji Publicznej ZSO w Skawinie Biuletyn Informacji Publicznej ZSO w Skawinie
Herb szkoły

Mowa nienawiści – HEJT – nie uznaję takiej normalności

Agresja w języku pojawiała się od zawsze, choćby w postaci wulgaryzmów, ale nigdy nie było na nią tak dużego przyzwolenia w przestrzeni publicznej jak obecnie.

Napięcie związane z mową pogardy i nienawiści odczuwane jest społecznie od dłuższego czasu. Coraz silniej w nasze życie wchodzi zjawisko hejtu  w internecie. Internet jest dla hejterów anonimowym narzędziem przy pomocy którego wyrażają oni zgromadzoną z różnych powodów agresję i frustrację. Często schowani za anonimowymi profilami poświęcają uwagę temu, by komuś coś wytknąć, upokorzyć lub poniżyć.

Uważam, mówi dr Majewska, że wdawanie się w polemikę z hejterem dodaje mu ważności. Raczej należy sięgać po środki legislacyjne, np. zgłosić sprawę w sądzie.

W dobie wszechobecnej cyfryzacji przekaz dociera do szerokich rzesz odbiorców. Kiedyś  osoby znajdujące się wysoko w hierarchii społecznej bardziej ważyły słowa wyznaczając  standardy dobrego zachowania. Dzisiaj te same elity, które w znacznym stopniu mają wpływ na zachowanie innych ludzi - używają języka pogardy i nienawiści „wyznaczają inne standardy  normalności. Normalne oznacza dzisiaj” wulgarne, nienawistne, wartościujące”.

Aby zmieniło się nastawienie ludzi do mowy nienawiści , musi zmienić się świadomość – uważa dr M. Majewska. Należy postawić wyraźne granice tego co jest mową nienawiści, a co nie jest i bezlitośnie to piętnować.

Ludzie muszą się nauczyć odpowiedzialności za słowa. Inaczej naszą codzienność zdominuje chamstwo i wulgaryzmy.