Plan lekcji
Wybierz swoją klasę! » Klasa: ?
zamknij Użytkowanie strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Jeśli chcesz wyłączyć ciasteczka skorzystaj z tej instrukcji.
1GC 1B 1C
2D 2B 1GB
3C 1A 1D
1GA 3A 3B
3D 1GD 2AC
Liceum Ogólnokształcące

Budapeszt

Autor: admin
Dodano: 31 października 2019

Przygoda pasjonatów chemii oraz towarzyszących im młodych tłumaczy języka angielskiego rozpoczęła się już w czerwcu, gdy trzy grupy udały się z wizytą  do Instytutu Metali Nieżelaznych, którego oddział znajduje się w Skawinie. Tam, pod okiem naukowców, pani Soni Boczkal oraz pana Mateusza Węgrzyna chemicy uczestniczyli w doświadczeniach związanych z anodowaniem aluminium oraz korozją, by móc je samodzielnie powtórzyć. Podczas wakacji, pod opieką koordynatorki projektu, pani Małgorzaty Oszczyk,  spotykali się w szkole, obserwowali postępujące procesy, wyciągali wnioski, zapisywali reakcje chemiczne. Wspólnie z tłumaczami przygotowywali prezentacje, które miały wyłonić najlepszą drużynę. Pod koniec września stanęli w szranki i na różne sposoby próbowali opowiedzieć o swojej pracy.  Jury złożone z zaprzyjaźnionych naukowców z Instytutu Metali Niezależnych zdecydowało, że na Final Meet Up uda się grupa z klasy 2ac. W skład tej drużyny weszli: chemicy: Gabriela Kuziemka, Izabela Baran, Klaudia Kucharczyk, Marika Kudra, Radosław Kunicki i Wiktoria Styrylska oraz tłumacze Martyna Guzik oraz Martyna Kościelna. Zdecydowano jednak, że zwycięska grupa zostanie powiększona i w ten sposób do Budapesztu miały również się udać Oliwia Frankowska oraz Aleksandra Kołodziejczyk w roli chemików, a Kinga Olszewska oraz Oliwia Bartyzel w roli tłumaczy.

            Chemicy doskonalili się w sztuce anodowania, zapobiegali korozji i nagrali filmik przy pomocy pana Krzysztofa Skrzybalskiego. Natomiast tłumacze łamali sobie języki nad trudnym słownictwem opisującym reakcje chemiczne i procesy czasem niezrozumiałe w języku ojczystym. Nad tą częścią pracy czuwała pani Dorota Gancarz.

            Do węgierskiej stolicy grupa dotarła w czwartek. Po długiej podróży nadal ćwiczyliśmy chemię w języku angielskim i dokładnie omawialiśmy doświadczenia i wynikające z nich wnioski. Ciężka praca uczniów i nauczycieli opłaciła się, gdyż  27.09.2019r. polska drużyna zajęła drugie miejsce w tej międzynarodowej rywalizacji. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat uczestnictwa oraz statuetkę, zaś cały zespół nagrodę pieniężną w wysokości 300 euro.

            Podekscytowani zwycięstwem, pod kierunkiem pani Doroty Gancarz, tym razem w roli przewodnika, zwiedzaliśmy  wieczorny Budapeszt, zachwycając się pięknem architektury miasta - jego budynków, mostów i pomników oraz niezwykłym przywiązaniem Węgrów do historii swojego kraju.  Zyskaliśmy zatem  przydatną wiedzę, ale i mogliśmy się delektować urokami jednej z piękniejszych europejskich stolic.

                                                                                                  Martyna Guzik