Plan lekcji
Wybierz swoją klasę! » Klasa: ?
zamknij Użytkowanie strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Jeśli chcesz wyłączyć ciasteczka skorzystaj z tej instrukcji.
1B 2D 2B
2C 3C 1D
2A 1AC 3A
3B 3D
Liceum Ogólnokształcące

PARĘ SŁÓW O CYBERPRZEMOCY - Artykuł

PARĘ  SŁÓW O CYBERPRZEMOCY

W ramach oddziaływań profilaktycznych przeciwdziałających zachowaniom ryzykownym  wśród młodzieży 25 marca na zaproszenie pedagoga szkolnego mgr Anny Maryańskiej odbyło się spotkanie przedstawicieli Policji Powiatowej z uczniami wszystkich klas drugich Liceum Ogólnokształcącego. Specjaliści z Referatu Nieletnich i Patologii KPP w Krakowie Pani Dorota Gawryluk i Beata Dulewicz  rozmawiały z młodzieżą na temat przemocy w Internecie.

Zjawisko znęcania się nad znajomymi ( koleżankami, kolegami ) poprzez Internet i inne narzędzia typu elektronicznego staje się coraz częstsze. Nasilanie się tych zachowań wynika z poczucia anonimowości i bezkarności  stalkerów.  Łatwiej im poniżać , szykanować, ośmieszać i dyskredytować złośliwymi i obraźliwymi wpisami na portalach internetowych, czy za pomocą SMS-ów , ukrywając się za internetowym pseudonimem, bez potrzeby konfrontacji oko w oko z ofiarą. Prześladowanie takie jest szczególnie groźne ponieważ materiały kompromitujące , poniżające są dostępne w krótkim czasie dużej grupie osób. Takie zachowanie nazwano cyberprzemocą  i w Polsce jest ono zabronione pod groźbą kary.

W dniu 6 czerwca 2011r. weszła w życie poprawka do ustawy – Kodeks karny, opublikowany w Dz. U. z 2011r. Nr 72, poz.381, uznająca cyberprzemocą jak i stalking w Polsce za czyn zabroniony. Obecnie czyn ten podlega karze na podstawie art. 190a K.k

Wbrew ogólnemu przekonaniu materiały szkalujące innych zamieszczone w Internecie pozostają tam na zawsze i nie da się ich do końca” wymazać”. Można być pewnym, że odpowiednie służby potrafią odkryć ,kto  się za nimi ukrywa.

Ofiary cyberprzemocy powinny zgłaszać takie przypadki i szukać  wsparcia. A oto przykładowe witryny, gdzie można szukać pomocy:

http://www.dyżurnet.pl

http://helpline.org.pl

Z Wikipedii  CYBERPRZEMOC ( agresja elektroniczna) – to stosowanie przemocy poprzez : prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie, portale społecznościowe i inne.

 Osobę dopuszczającą  się takich czynów  określa się stal kerem.